1984 Saraybosna Oyunlarında banklı resmi bir alan ortaya çıktı.

publicado en: blog | 0

1984 Saraybosna Oyunlarında banklı resmi bir alan ortaya çıktı.

Şaşmamalı.»

Domnina ve Shabalin, zorunlu dansı birincilikle bitirdikten sonra rutinlerini ve kostümlerini savundular. Gösterilerinden sonra, Kanada’nın Dört İlk Ev Sahibi Millet temsilcileriyle bir toplantı sırasında aldıkları Kanada yerli battaniyelerine sarıldılar.

Shabalin, «Rutinimiz çok adildi ve bu kültüre saygı duyuyoruz» dedi. «Bu çok benzersiz ve bu yüzden onu seçtik. Saygısızlık etmek istemedik. Belki de bu yanlış anlaşılma, halk dansını yüzde 100 gerçek yapamayacağınız içindir. Gerekli unsurlara sahibiz. Kostümlerimiz için kısıtlamalarımız var.»

Domnina, danstan ve eleştirisinden memnun olduğunu söyledi.

«Aslında biz bundan memnunduk» dedi. «Bir şeye dokunduğumuzu gösterdi. Başka hiçbir çift bu kadar baskı yapmadı.»

Olimpiyatlar tam bir gösteri için açılış töreni, kapanış töreni ve arada düzinelerce madalya töreni sunuyor. Tamamen gariplik için öp ve ağla alanını sunuyorlar.

Gösteriden sonra, artistik patenciler antrenörleriyle birlikte pistin hemen dışındaki bir noktaya çekilerek puanlarını beklemek için, bazen birkaç dakika. Yüzlerindeki kameralar ve her sesi toplayan mikrofonlarla, sporda başka hiçbir şeye benzemeyen, genellikle endişe, gözyaşı veya coşkuyla veya üçüyle dolu bir sahne ortaya çıkıyor.

Öp ve ağla sahnesinin ham duygusu o kadar zorlayıcı hale geldi ki, oyun alanı dışında nadiren görülen bir düzeydeki sahneyi yönetiyor. Geçen hafta izleyiciler, Evan Lysacek’in iki gün sonra altın madalya performansını ayarlamak için temiz bir şekilde kaydığı kısa programın ardından hüzünlü seansı için ön koltukta oturdu.

Koçu Frank Carroll, «‘Kes şunu, kes şunu’ demek istemeye devam ettim,» dedi. «Ben bir bakıma çok sabırlıyım, çok disiplinliyim ve sanırım kayak atlayıcıları kazandıklarında ağlamaya başlamazlar. Şöyle söyleyelim: Artistik patencilerin ağlamasını sevmiyorum. «

Ancak, birinin olması durumunda, Pazartesi günü buz dansı serbest patenini ve Kış Oyunları’nda kadınların son Perşembe’sini takip edecek olan NBC gibi yayıncılar anı yakalamaktan mutlu olacaklar. Hiç şüphe yok ki, Olimpiyatlar için bir reyting merkezi olarak artistik patinaj statüsünde rol oynadı.

NBC Olimpiyatları kapsamındaki kıdemli yapımcı ve artistik patinaj ağının direktörü David Michaels, «Patenciler için birkaç dakikalık işkence olabilir,» dedi. «Bizim için iyi.

«Şu anda kapsama alanımızın çok büyük bir parçası. Mavi bir perde ve bir kova çiçek yanından plastik buz heykellerine ve çılgın setlere gitti. Herkesin anlamak için çok çalıştığı büyük bir tasarım öğesi haline geldi.»

Michaels, etkinlik organizatörlerinin öp ve ağla alanını tasarlamaktan sorumlu olduğunu, ancak NBC’nin bu planları gözden geçirdiğini söyledi. Ağın genellikle aydınlatmayı daha gerçekçi ve daha az bir TV setine benzemeyecek şekilde ayarladığını söyledi ve NBC’nin kameralarından birinin öpüşüp ağlamaya yukarıdan süzülen küçük bir vince bağlı olduğunu da sözlerine ekledi.

Olimpiyatlar 1960’larda dünya çapında ilk kez televizyonda yayınlandığında, set çok daha basitti ve patencilerin skorlarını beklemeleri için resmi bir yer yoktu. Bir muhabir ve bir kamera operatörü, buzdan inerken onları sık sık yakalar.

Üreticiler, New York’taki Lake Placid’deki 1980 Kış Oyunlarında, buz dışı alanın yeşilliklerle süslendiğini söylediler. 1984 Saraybosna Oyunlarında banklı resmi bir alan ortaya çıktı. 1988 Calgary Oyunları, tasarlanmış bir arka plan ve ışıklarla büyük bir set ortaya çıkardı.

Farklı yapımcıların öpüş ve ağla alanının adını alma şeklinin farklı anıları olsa da, bunun özü şudur: «Burası patencilerin öpüştüğü yer, burası patencilerin ağladığı yer. Bu öp ve ağla! » ABC’de 40 yıldan fazla bir süredir artistik patinaj kapsamını yöneten uzun süredir yapımcı ve direktör olan Doug Wilson, 1990’ların başında adın değiştiğini söyledi.

Wilson, artistik pateni tiyatroya dönüştürme fırsatının çekim için orada olduğunu söyledi.

«Öp ve ağlamanın değeri temeldir: işaretlerin ne olduğunu öğrenin» dedi. «Ama gerçek değer, bu insanları korumaları kapalı olarak görmenizdir. Bu çok özel bir zaman. Çoğu insan bunu düşünmez, ancak öpüşün ve ağlamanın göreceli olduğu toplam yayın süresini eklerseniz paten için bu büyük bir yüzde. «

Hayranlarından kendilerine atılan doldurulmuş oyuncakları kavrayan bazı patenciler şaşkın görünüyor. Bazıları, garip bir şekilde kameraya el sallarken ya da evdeki insanlara merhaba derken çılgınca mutludur ya da en azından öyleymiş gibi davranır. Bazıları mesajları arkadaşlarına ve akrabalarına iletmek için gizli hareketler kullanır. Diğerleri sıkılmış dişlerinin arasından sessizce homurdanmayı öğrendi, bu yüzden gülümsüyor gibi görünüyorlar.

Bazıları kendi kendine konuşuyor. Prag’daki 1993 dünya şampiyonasında, Amerika Birleşik Devletleri’nden Nancy Kerrigan, zayıf bir serbest kaymadan sonra duygularını serbest bıraktı ve ne olduğuna inanamadığını söyledi – bir düzine farklı şekilde. Tek başına «ölmek istiyorum» sözünü bitirdi.

Zaman zaman, durum o kadar gergin hale gelir ki antrenörler ve sporcular, kör bir randevuda kötü gitmiş gibi görünür. Patenci buzu terk ettiğinde performans sona ermiyor.

10 Olimpiyatta koçluk yapan 71 yaşındaki Carroll, mikrofonlar her yerde olduğu için patencileriyle konuşmaktan kaçınmaya çalıştığını söyledi.

«Evdeki arkadaşlarım daha çok gülümsemem gerektiğini söylüyor, ama ne demeliyim? Ah, harika, ulusal şampiyonluğunu yeni kaybetti. Harika,» dedi. «Neyin iyi neyin kötü olduğu hakkında konuşmak istiyorsun, ama sonunda anlamı olmayan şeyler söylüyorsun.»

Bazı ulusal buz pateni federasyonları patencilerini öpüşmek ve ağlamak için eğitiyor. Amanda Evora ile çiftler halinde kayan Mark Ladwig, patencilerin sahte bir öpücük ve ağlamaya katıldığı bir ABD Artistik Patinaj eğitim programına katıldığını söyledi.

Ladwig dizlerini ayırırken, «Videolar kıpır kıpır kıpır kıpır oynayan, ağızlarıyla oynayan ve burada hangi kızların böyle oturduğunu gösterdi. «Amanda ve ben için, her şeyin kesiştiğinden ve gururlu ABD takımı üyeleri gibi göründüğümüzden emin oluyoruz. Çok teknik bir sporumuz, ancak aynı zamanda estetik sporuyuz.»

Ladwig ve diğer patenciler öpüşüp ağlamada kendilerine asla ne söyleyecekleri ya da ne söylemeyecekleri söylenmediğini söylerler, ancak her anın izlendiğini hatırlatırlar. Belki de bunu iki kez Amerika Birleşik Devletleri şampiyonu olan Jeremy Abbott’tan daha fazla kimse bilemez.

2008 ulusal şampiyonasında skorunu gördü ve küfretti. Ertesi yıl ulusal yarışmalardaki performansından sonra, kameraya ve kafasına çekim jestleri yapmaya devam etti. Sonra «Kung fu seviyorum!» Diye bağırdı. çünkü Kung Fu Panda filminden ilham almıştı.

Abbott, «Ben sadece sevimsiz bir adam oldum, saygısız olmaya veya başka bir şey yapmaya çalışmıyordum,» dedi. «ABD Artistik Patinaj bana şikayetler aldığını söyledi, bu yüzden onu yumuşatmak zorunda kaldım.»

İki kez Olimpiyat şampiyonu ve uzun süredir paten yorumcusu olan Dick Button, öpüş ve ağlamanın bu gibi senaryosuz anlar için yapıldığını söyledi.

«Televizyon, tatlım, hadi» dedi Button. «Televizyonu yapan şey bu.»

Bu bir abartı değil, uzun soluklu değil.

Vancouver Olimpiyatları’ndaki kadın artistik patinaj yarışmasında kısa programını gerçekleştirmek için Salı günü Pacific Coliseum’da buza adım attığında, Kanadalı Joannie Rochette hayatının en zor pateniyle karşı karşıya gelecek.

Çünkü Rochette, Pazar sabahı Vancouver’da kalp krizi sonucu vefat eden annesi Therese’nin ani ölümüyle başa çıkmaya devam ederken en ağır kalplerle kayacak. 55 yaşındaydı.

Therese ve Rochette’in babası Normand, kızlarının Oyunlarda yarıştığını görmek için Montreal’deki evlerinden Vancouver’a uçtu.

Pek çok kişi, Île Dupas, Que.’den Rochette’in trajedisinin ardından performans gösterip göstermeyeceğini merak etti. Ancak babası Normand’ın ona bu haberi anlatmasından sadece saatler sonra Rochette, Kolezyum’da antrenman yapıyor, odaklanmaya geri döndü.

Pazar günü yayınlanan Skate Canada’nın onayladığı yarışmaya hazırdı.

Rochette ve koçu Manon Perron bir açıklamada «Çok fazla e-posta ve metin aldık ve insanların gönderdiğiniz her şeyi okuduğumuzu bilmelerini istedik» dedi.

«Ayrıca herkesin bu mesajların bunu atlatmamıza yardımcı olduğunu bilmesini istiyoruz. Bunu Therese ile yapacağız. Herkese cevap veremesek de, lütfen ikimiz için gelmeye devam edin.»

‘Çok cesur bir insan’

Rochette ve Perron, yarışma bitene kadar herhangi bir röportaj yapmayacak.

Kanadalı takım arkadaşı Cynthia Phaneuf, New York Times’a «Joannie çok cesur bir insan ve burada antrenman salonunda olmaktan çok etkilendim» dedi.

«Bence doğru olanı yapıyor. Odasında kalmaktan daha iyi olmayacak. Ne kadar güçlü olduğunu gösteriyor. Buraya bakılması gereken bir insan olduğunu gösteriyor.»

Bu yıkıcı darbeden önce bile, Rochette yarışma sırasında zor durumdaydı. Tüm gözler, çığlık atan hayranları uzaklaştırmak için memleketindeki korumalar tarafından düzenli olarak eşlik edilen Güney Kore’nin ünlü buz pateni ünlüsü 19 yaşındaki Kim Yu-na’da.

İyi bir sebepten dolayı heyecanlılar. Eski Kanadalı artistik patinaj yıldızı Brian Orser’in koçluğunu yapan hükümdar dünya şampiyonu Kim, son iki sezonda Dünya Kupası pistinde yalnızca iki kez kaybetti.

Bu iki kayıp, Japonya’dan Mao Asada’ya rakip oldu. Bu sezon Dünya Kupası pistinde üçüncü sırada yer alan Asada, kendi ülkesinde kendi başına rock yıldızı statüsüne ulaştı ve Kim’in tahtına meydan okuyor.

Yurttaş arkadaşı Miki Ando, ​​bu sezon dünya şampiyonalarında bronz madalya aldı ve podyum tehdidi de bu. Üçü arasında Kim, Asada ve Ando, ​​son üç dünya şampiyonasında dokuz podyum sırasından yedisini kazandı.

Bu da bizi Rochette’e geri getiriyor. 24 yaşındaki oyuncu https://goldbets.top/rulet/, Mart 2009’daki aynı dünya şampiyonasında Kim’in arkasında gümüş madalya kazandı ve birçoğu, Kim’i Vancouver’da yerinden çıkarabilecek tek kişi olarak belirledi.

Zaten baskı ile karşı karşıya

Rochette, Oyunlara girerken zaten büyük bir baskı ile karşı karşıyaydı. Altı kez hüküm süren ulusal şampiyon, Elizabeth Manley’in 1988’de gümüş madalya kazanmasından bu yana bir kadın Olimpiyat artistik patinaj madalyası için Kanada’nın en büyük umudu.